Rožių tręšimas

Tai vienas iš svarbiausių darbų rožyne per visą aktyvios vegetacijos laikotarpį. Rožės yra labai jautrios maisto medžiagų trūkumui. Pirmi “badavimo” požymiai yra šie: smulkūs, nekokybiški žiedai, smulkūs ir blyškūs lapai, sulėtėjęs augimas, ploni ir silpni stiebai, neatsparumas ligoms, sausi, susiraitę lapų kraštai. Daugumos rožių ūgliai per vegetacinį laikotarpį atauga 3-4 kartus, todėl jų normaliam augimui užtikrinti reikia, kad dirvoje būtų pakankamai atitinkamų maisto medžiagų, tad per sezoną rožes reikia 5-6 kartus tręšti organinėmis ir mineralinėmis trąšomis, kurios papildo viena kitą.

Iš organinės kilmės trąšų rožėms geriausiai tinka raguočių mėšlas, pelenai. Perpuvęs raguočių mėšlas įterpiamas į dirvą ir turi ilgalaikį poveikį. Puikiai tinka paraugintos srutos. Šviežias mėšlas užpilamas vandeniu tokiu santykiu – vienai tūrio daliai mėšlo dvi tūrio dalys vandens ir parauginamas 12-14 dienų . Laistant į 10 l. kibirą vandens įpilti 1 l. paraugintų srutų ir įdėti 1 valgomą šaukštą (10 g.) kalio salietros. Pelenus galima išbarstyti arba dar geriau yra sumaišyti su mėšlu arba kompostu ir įterpti į dirvą.

Iš mineralinių trąšų geriausia naudoti kompleksines, kuriose yra subalansuotas pagrindinių maisto medžiagų santykis. Kompleksines trąšas sudaro makroelementai ir mikroelementai. Makroelementus sudaro 3 pagrindiniai elementai tai azotas, fosforas ir kalis ir 2 papildomi, tai kalcis ir magnis. Mikroelementus – geležis, manganas, cinkas, boras, molibdenas ir varis. Azotas reikalingas bendram rožės antžeminės dalies vystymuisi, stimuliuoja lapų ir ūglių augimą, todėl jis daugiausiai reikalingas pavasarį. Su kiekvienu tręšimu azoto reikia vis mažiau ir antroje vasaros pusėje juo tręšti nebereikia, kad ūgliai pradėtų medėti ir krūmelis pasiruoštų žiemai. Kalis reikalingas žiedų formavimuisi, padidina rožės atsparumą grybinėms ligoms, todėl jis reikalingas vasarą. Fosforas svarbus šaknų vystymuisi, juo reikia tręšti vasarą ir ankstyvą rudenį. Kalcis padeda vystytis šaknų sistemai, o magnis stimuliuoja chlorofilo susidarymą. Mikroelementai reikalingi rožėms labai mažais kiekiais, jie reikalingi lapų augimui skatinti ir padidina krūmų atsparumą ligoms. Visi šie elementai yra kompleksinėse trąšose, tik reikia neužmiršti, kad tręšiant pavasarį jose daugiausiai būtų azoto, vasarą – kalio, rudenį – kalio ir fosforo. Gerai tinka kompleksinės Kemira ir Kemira kombi trąšos, 10 l. vandens ištirpinama 15 g. (1 valgomas šaukštas su kaupu) trąšų, Hydroflex F – 10 l. vandens 20 g. trąšų. Labai geros yra neseniai pasirodžiusios prekyboje Schultzo trąšos rožėms arba žydintiems augalams. Tinka ir kitos kompleksinės trąšos, tik tręšiant reikia vadovautis gamintojo instrukcija ir aukščiau aptartomis tręšimo rekomendacijomis.

Kada tręšti rožes ?

  • pirmais metais netręšti;
  • pradedant antrais metais, pavasariais, rožėms leidžiant ūglius (balandžio mėn. antra pusė-gegužės mėn.), tręšti mineralinėmis ar organinėmis trąšomis lengvai įterpiant ir apgrėbiant apie krūmelį;
  • lengvoje žemėje birželio mėnesį patręšti antrą kartą;
  • nebetręšti nuo liepos mėnesio pabaigos, kitaip ūgliai nespėja laiku subręsti ir gali iššalti žiemą.