Floribundinės rožės

Danų selekcionierius Svendas Poulsenas svajojo išvesti naujas rožes, kurių žiedai būtų stambiuose žiedynuose ir žydėtų nepertraukiamai visą sezoną. 1924 metais jam tai pavyko, sukryžminus poliantinę ir arbatinę hibridinę rožes. Pirmoji hibridinė poliantinė rožė buvo pavadinta Else Poulsen. Po to sekė kitos rūšys, kurios ir davė pradžią floribundinėms rožėms ir kurios oficialiai užregistruotos 1952 metais. Žodis floribundinės išvertus reiškia "gausiai žydinčios".
Iš poliantinių rožių jos paveldėjo gausų ir nepertraukiamą žydėjimą, atsparumą ligoms ir nepalankioms žiemojimo sąlygoms, iš arbatinių hibridinių – gražią žiedo formą, dydį, o kartais ir aromatą. Floribundinių rožių krūmai dažniausiai neaukšti, 40-80 cm, kompaktiški. Daugumos veislių jauni ūgliai ir lapai rausvi, todėl jau pavasarį šios rožės būna dekoratyvios. Žiedai įvairaus dydžio ir įvairių spalvų, dažnai labai ryškių, neišblunkantys. Žiedai dažniausiai silpnai kvapūs, tačiau pastaruoju metu išvedama ir stipriai kvepiančių floribundinių rožių veislių, kurios nenusileidžia arbatinėms hibridinėms aromatu (pvz.. Amber Queen, kuri 1984 metais Hagos parodoje laimėjo medalį už aromatą). Žiedynuose yra 10-25 ir daugiau žiedų. Šios rožės pradeda žydėti birželio viduryje arba pabaigoje ir žydi iki vėlyvo rudens. Skirtingai negu arbatinės hibridinės rožės, jos žydi ne atskiromis bangomis, o nepertraukiamai visą vasarą ir rudenį, džiugindamos mus gausiais žiedynais. Be to, floribundinės rožės yra labiau atsparesnės ligoms, labiau patikimesnės mūsų drėgname klimate, negu arbatinės hibridinės rožės. Jos gerai žiemoja, yra ypač dekoratyvios, jas lengviau prižiūrėti, negu arbatines hibridines rožes.
Pastaraisiais metais floribundinės rožės tampa vis populiaresnės, nes kasmet išvedama daug naujų veislių. Jos išlaiko senųjų veislių gerąsias savybes, neturi jų trūkumų ir kartu praturtina spalvų paletę naujais atspalviais. Tai pačios tinkamiausios rožės parkams, skverams, sodyboms, kolektyvinių sodų sklypeliams želdinti.
Floribundinės rožės suteikia sodui ypatingų spalvų. Jas galima įvairiai komponuoti – vienspalvėmis grupėmis, spalvingais gėlynais ar pavieniais krūmais. Labai gražiai floribundinės rožės atrodo auginamos kaip stiebinės, ypač žalios vejos fone. Visai neseniai ne aukštesnės kaip 40-50 cm. floribundinės rožės buvo išskirtos į atskirą - Patio – grupę, kuriai priskirtas rožes dar būtų galima vadinti floribundinėmis kompaktinėmis.

Alabaster

Rosen Tantau 2007 m.

Ypatingai vešliai auganti floribundinė rožė stipriai pilnaviduriais švelniai kreminio baltumo žiedais. Kvepia silpnai. Žiedynuose po 3-5 žiedus. Žiedai laikosi labai ilgai ir nuostabiai dera su vešlia, tamsiai žalia, stipriai blizgančia lapija. Krūmas tankus. Tinka sodinti grupėmis.

Užauga iki 60 - 80 cm. aukščio.
Į 1 m² sodinti 4 vnt.

Blue Bajou

W. Kordes’ Söhne 1993 m.

Žydi pakartotinai, žiedai vidutinio dydžio. Vertinama dėl išskirtinai retos spalvos.

Užauga iki 60 - 80 cm. aukščio

Bonica 82

Žiedai švelniai rožinės spalvos, pilnaviduriai, sukrauti dideliuose žiedynuose. Krūmai apie 60 cm. aukščio, plačiai išsišakoję. Žydi gausiai ir nepertraukiamai iki šalčių. Šios veislės rožės yra labai nereiklios, puikiai žiemoja. Gražiai atrodo įvairiaspalvėse grupėse, labai dekoratyvi kaip stiebinė rožė.

Cordula

Žiedai vidutinio dydžio, ryškiai raudonos spalvos, pilnaviduriai, žydi gausiuose žiedynuose, lengvai kvepia. Veislė vidutiniškai atspari ligoms, atspari šalčiui. Krenta į akis dėl vėdryno formos žiedynų. Tinka apželdinti bordiūrams, gražiai žiūrisi pasodintos į eilutę šalia takelių ir pan.

Krūmas žemas – 50 cm. aukščio.

Friesia

Žiedai aukso geltonumo, labai pilnaviduriai, atsparūs išblukimui, maloniai kvepia. Krūmai tiesūs, kompaktiški. Lapai šviesiai žali, blizgantys. Žydi labai gausiai ir ilgai, atspari šalčiui ir ligoms. Veislė labai tinka aplinkai puošti, gražiai atrodo kaip stiebinė rožė.

Užauga 50 - 60 cm. aukščio.
Į 1 m² sodinami 5-6 krūmai.

Hansestadt Rostock

Rosen Tantau 2010 m.

Išskirtinai gyvybinga ir gerai auganti floribundinė rožė. Šios veislės sodinukai jau sodinimo metais visai gerai atrodo – greitai auga, išsišakoja ir krauna žiedus. Šviesiai žalia blizganti lapija puikiai dera su gintaro ir apelsinų spalvos žiedų spalva. Žiedai skleidžiasi kompaktiniuose žiedynuose, labai pilnaviduriai, laikosi ilgai, kvepia švelniai. Veislė labai atspari ligoms. Tinka sodinti grupėmis privačiuose rožynuose ir viešose erdvėse. Ši palyginti jauna veislė jau priskiriama prie vertingiausių floribundinių rožių ir puikiai papildo jų spalvinę gamą.

Krūmas užauga 70-80 cm. aukščio.
Į 1 m² sodinti 4-5 vnt.

Iceberg

Pumpurai pailgi, žiedai visiškai balti, dideli, pusiau pilnaviduriai, silpnai kvapūs, gausiuose žiedynuose. Krūmai labai vešlūs, tankūs. Žydi labai gausiai, iki pat šalčių. Lapai šviesiai žali, blizgantys. Veislė atspari šalčiui, ilgaamžė. Vertinga lauko rožė, naudojama aplinkai puošti.

Krūmas užauga 80-110 cm. aukščio.
Į 1 m² sodinami 4 krūmai.

Ingrid Wendl

Rosen Tantau 1993 m.

Nepalyginamai gausiai žydinti, seniai žmonių pamėgta floribundinė rožė. Ant tvirtų ūglių didelėmis kekėmis pražysta dešimtys švytinčiai raudonų atsparių žiedų. Lapija tamsiai žalia, blizganti. Tai laiko išbandyta, atspari šalčiui, ligoms ir oro permainoms veislė.

Krūmas užauga iki 80 cm. aukščio.
Į 1 m² sodinti 4-5 vnt.

Leonardo da Vinci

Žiedai, kaip angliškų rožių, bijūno formos, vidutinio dydžio, labai pilnaviduriai, avietinės spalvos. Krūmai gana aukšti, užauga iki 80 cm. aukščio, gražiai išsišakoję, lapija gausi, lapai blizgantys. Žydi labai gausiai, žiedas prie žiedo. Labai gražiai atrodo vienspalvė grupė.

Į 1 m² sodinami 5-6 krūmai.

Lions Rose

W. Kordes′ Söhne 2002 m.

Ši nostalgiškai atrodanti pasakiška rožė žydi, žydi ir žydi. Žiedai pilnaviduriai, švelniai kremiškai balti. Krūmas vešlus, neaukštas – užauga iki 70 cm. aukščio, lapai tamsiai žali, blizgantys. Veislė ypatingai atspari ligoms, mūsų klimato sąlygomis žiemoja puikiai. Tai ideali floribundinė rožė, gražiai atrodanti ir tinkama sodinti tiek grupėmis, tiek atskirais krūmais. Pripažinta Vokietijos rožininkų sąjungos rožė, įvairiose parodose laimėjusi aukso ir sidabro medalius.

Į 1 m² sodinti 4-5 vnt.

Lübecker Rotspon

Žiedai vidutinio dydžio, labai pilnaviduriai, bordo spalvos, taurios formos, panašiai kaip arbatinių-hibridinių rožių. Išsiskiria dideli, tamsiai žali lapai. Krūmas vidutinio aukščio, 60 cm., gerai išsišakojęs. Tai įdomi nauja tamsiai raudona floribundinė rožė.

Nina Weibull

Žiedai dideli, tamsiai raudoni, pilnaviduriai, gausiuose žiedynuose. Krūmai tiesūs, gražiai išsišakoję, 60-70 cm. aukščio. Nereikli ir atspari veislė. Gražiai atrodo kaip vienspalvė grupė, tinka auginti kaip stiebinė rožė.

Į 1 m² sodinami 5-6 krūmai.

Novalis

W. Kordes' Söhne 2010 m.

Žiedai pilnaviduriai, retos, levandų mėlynumo spalvos, puikiai papildo rožyno spalvų gamą, kvapnūs. Krūmas augus.

Į 1 m² sodinti 4-5 krūmus.

Satchmo

Žiedai dideli, pilnaviduriai, skaisčiai raudoni, žydi ilgai, dekoratyvūs per visą žydėjimo laiką, atsparūs nepalankioms oro sąlygoms. Lapai tamsiai žali su lengvu rausvu atspalviu. Krūmas labai tvirtas, vidutinio aukščio (50-70 cm.), gerai išsišakojęs. Žydi iki vėlyvo rudens. Labai graži rožė aplinkai puošti, puikiai atrodanti žalios vejos fone.

Į 1 m² sodinami 5 krūmai.

Super Trouper

Nauja floribundinė rožė raudonai oranžiniais pilnaviduriais žiedais. Krūmas tankus, gražios formos. Lapija sodri, tamsiai žalia, blizganti. Tinka sodinti tiek grupėmis, tiek atskirais krūmais. Veislė atspari ligoms, žiemoja gerai. Mėgsta saulę ir nelabai šlapią vietą.

Užauga iki 60-70 cm. aukščio.
Į 1 m² sodinti 4-6 vnt.