Arbatinės hibridinės rožės

Kas svajoja apie rožes, dažniausiai galvoja apie arbatines hibridines, „taurias" rožes. Daugumai rožių mylėtojų jos buvo ir lieka mėgstamiausiomis. Tai aristokratiškos, iki šiol neprarandančios patrauklumo ir auginamos dėl savo puošnumo, didelių taurios formos žiedų, malonaus kvapo rožės, tinkančios ir aplinkai puošti ir pamerkti į vazą.
Arbatinės hibridinės rožės yra išvestos kryžminant remontantines rožes su arbatinėmis. Iš remontantinių rožių jos paveldėjo krūmo stiprumą ir žydėjimo gausumą, o iš arbatinių – žiedų gražumą ir malonų aromatą. Pirmoji arbatinė-hibridinė rožė gavo „La France" vardą. Toliau kryžminant išvesta vis daugiau naujų veislių. Šiuo metu arbatinių hibridinių rožių veislių skaičiuojama tūkstančiais. Žiedai taurios formos, dažniausiai pilnaviduriai, pavieniai ar po kelis žiedyne. Jų žiedai dideli, 10-15 cm. skersmens. Žiedlapių skaičius žiede siekia iki 100 ir daugiau. Krūmai užauga iki 60-80 cm. aukščio, o kai kurių veislių – iki 100 cm. ir daugiau.Augdamos lauke arbatinės hibridinės rožės pradeda žydėti birželio mėn. antroje pusėje ir su neilga pertrauka žydi iki vėlyvo rudens. Anksčiau šios rožės daugiausiai buvo auginamos šiltnamiuose žiedams skinti, tačiau kai kurios veislės gerai auga lauke ir tinka aplinkai puošti. Gražiai atrodo pasodintos nedidelėmis grupėmis. Žiedai įvairių spalvų su daugybe atspalvių: balti, rožiniai, raudoni, oranžiniai, alyviniai, beveik violetiniai. Yra dvispalvių veislių. Kai kurios ypatingai stipriai kvepia (White CHristmas, Duble Delight ir kt.).Įsigyjant šias rožes reikia atidžiai rinktis. Ne visos jos tinka aplinkai puošti, taip pat ne visos gerai žiemoja lauko sąlygomis. Arbatinių hibridinių rožių augimas labai priklauso nuo tinkamos sodinimui vietos parinkimo, nes jos jautrios temperatūrų svyravimui. Prieš žiemą jas būtina uždengti. Šios grupės rožės gražiai augs ir bus dekoratyvios tik labai geromis sąlygomis, jos šiek tiek lepesnės, reikalauja kruopštesnės priežiūros, mažiau atsparios šalčiui, ligoms ir nepalankioms oro sąlygoms

Veislės

Augusta Luise

Rosen Tantau 1999 m.

Svajingai graži, nostalgiška stambiažiedė rožė labai dideliais, iki 10-12 cm. skersmens žiedais. Žiedų spalva švelniai persilieja nuo rožinės iki apelsininės, žiedų kraštai rausvi, o centras šiek tiek gelsvas. Krūmas tvirtas, užauga iki 80-100 cm. aukščio, žydi visą vasarą ir iki vėlyvo rudens. Tai plačiai žinoma stipriai kvepianti rožė. Žiemoja gerai.

Į 1 m² sodinti 4 vnt.

Nostalgie

Rosen Tantau 1990 m.

Žiedai centre šviesiai kreminiai, išorėje vyšnios raudonumo, pilnaviduriai, vidutinio dydžio, labai kvapnūs. Krūmas gražiai išsišakojęs, tiesus. Lapai blizgantys. Tai viena įdomiausių gana naujų rožių, dėl žiedų formos ir spalvų derinio vadinama "kvepiančia nostalgiška svajone".

Užauga iki 100 cm. aukščio.

Aquarell

Rosen Tantau 2008 m.

Tai nostalgiška stambiažiedė rožė su įdomiu spalvų žaismu tarp raudonos ir persikiniai geltonos. Žiedai išsiskleidžia ant ilgų ūglių nedideliais žiedynais arba atskirais žiedais. Krūmas stipriai augantis, gausiai žydintis, užauga iki 80-100 cm. aukščio. Žiedai skleidžia stiprų malonaus aromato vaisių kvapą.

Į 1m² sodinti 4 vnt.

Blue River

Žiedai violetiniai su šviesesniu centru ir tamsesniu krašteliu, labai pilnaviduriai ir kvapnūs.

Užauga iki 80 cm. aukščio.

Chippendale

Rosen Tantau 2005 m.

Stipriomis ir tvirtomis šakomis auganti stambiažiedė rožė su tamsiai žalia, blizgančia lapija. Įspūdingai atrodo tamsiai oranžiniai, kvapnūs, labai pilnaviduriai žiedai, išsiskleidžiantys gausiuose žiedynuose. Priklausomai nuo temperatūros, saulėtumo ir žiedų išsiskleidimo stadijos įgauna atspalvius nuo persikiniai geltonos iki apelsiniškai rožinės. Pražysta labai anksti, gausiai žydi pakartotinai.

Krūmas užauga iki 80 cm. aukščio.
Į 1 m² sodinti 4-5 vnt.

Christoph Columbus

Meilland 1992 m.

Žiedai lašišiškai oranžiniai, dideli, kvepia švelniai. Krūmas vešlus, tiesus.

Užauga iki 100 cm. aukščio.

J. W. von Goethe Rose

Rosen Tantau 2010 m.

Žiedai dižiuliai, 12 - 14 cm., tamsiai rožinia, stipriai kvapnūs. Lapai platūs, pusiau matiniai. Krūmas kompaktiškas, tvirtas.

Užauga iki 100 - 120 cm.
Į 1 m² sodinti 3 - 4 krūmus.

Feuerzauber

Žiedpumpuriai ilgi, tamsiai raudoni. Žiedai labai pilnaviduriai, oranžiniai, labai gražūs, neišblunka iki žydėjimo pabaigos, kvapnūs. Lapai tamsiai žali. Krūmas augus, gausiai lapuotas. Įdomi ir vertinga veislė.

Aukštis 80-90 cm.

Folklore

Žiedpumpuriai stambūs, ilgi. Žiedai dideli, lėtai skleidžiasi, spalva nesikeičia iki žydėjimo pabaigos, gerai laikosi pamerkti, lašišiniai rožiniai, silpnai kvapnūs. Krūmas stiprus, stiebai ilgi, tiesūs, tvirti. Lapų daug. Veislė reikli šviesai. Tai laiko patikrinta vertinga, atspari šalčiui veislė.

Užauga iki 100 cm. ir daugiau.

Gloria Dei

Žiedai dideli, panašūs į bijūnų, apvalūs, šviesiai geltoni su rausvais žiedlapių pakraštėliais. Baigiant žydėti žiedai tampa ružavi. Lapai tamsiai žali, blizgantys. Krūmas stambus, labai atsparus šalčiui. Tai viena iš senesnių, laiko patikrintų rožių veislių.

Ingrid Bergmann

Tai viena gražiausių tamsiai raudonų stambiažiedžių rožių. Nuostabi žiedo forma ir aksominis žiedlapių švelnumas lėmė šios rožės populiarumą. Jos aksominiai dideli žiedai išsiskiria šilta, tamsiai raudona spalva, skleidžia švelnų kvapą. Krūmas gražios formos, tiesus, tvirtas. Lapai tankūs, blizgantys, tamsiai žali, jauni lapeliai rausvi.

Užauga iki 80-90 cm. aukščio.

Kleopatra

W. Kordes’ Söhne 1994 m.

Žiedai dideli, pilnaviduriai, vyno raudonumo, lengvai kvapnūs, išorinė žiedlapių pusė šviesesnė, gelsva. Krūmas tvirtas, tiesus. Veislė vertinama dėl įdomaus spalvų derinio.

Užauga iki 80 cm. aukščio.

Marvelle

Sam. McGredy 1995 m.

Žiedai dideli, sodriai geltoni su rausvais ir oranžiniais dryžiais, nekvapūs. Krūmas tiesiomis tvirtomis šakomis, vešlus. Veislė puikiai papildo rožyno spalvų gamą. Nepaisant net ir visiškai apniukusio dangaus, šios rožės žiedai sukelia įspūdį, kad jos žieduose visada žaidžia saulė.

Užauga iki 80 cm. aukščio.
Į 1 m² sodinti 4 vnt.

Midsummer

Rosen Tantau 2008 m.

Išskirtinai stipri, tvirta rožė, su fantastiniais,geltonai oranžiniais žiedais, grupėse po 5-7 žiedus. Veislė atspari ligoms.

Krūmas užauga iki 100 cm. aukščio.
Į 1 m² sodinti 4 vnt.

Papagena

Mc Gredy 1990 m.

Žiedai dvispalviai, dryžuoti, rožiniai balti, vidutinio dydžio. Veislė atspari grybinėms ligoms, mūsų klimato sąlygomis žiemoja gerai. Krūmas tiesus, tvirtomis šakomis. Veislė puikiai papildo rožyno spalvų gamą.

Į 1 m² sodinti 4 vnt.

Parole

W. Kordes’ Söhne 2001 m.

Žiedai sodriai rožiniai, labai dideli, iki 14 cm. skersmens, stipriai kvepia. Veislė apdovanota Madrido parodoje aukso medaliu. Išsiskiria dideliu atsparumu grybinėms ligoms. Tai tikra sodo puošmena.

Užauga iki 80 cm. aukščio.

Paul Ricard

Meilland 1991 m.

Žiedai dideli, pilnaviduriai, švelniai gintariniai kreminiai, pasteliniai, kvapnūs. Sunku įsivaizduoti rožyną be jos kerinčio spalvų žaismo ir svaigaus aromato. Lapai tamsiai žali, blizgūs. Krūmas vešlus.

Užauga iki 120-150 cm. aukščio.
Į 1 m² sodinti 3-4 vnt.

Pope John Paul II

Jackson & Perkins 2008 m.

Žiedai klasikinės formos, grynos baltos spalvos, pilnaviduriai. Skleidžia stiprų citrusinių vaisių kvapą. Lapai tamsiai žali, blizgantys. Žydi atskirais, labai dideliais žiedais. Krūmas auga vertikaliai, mėgsta saulę. Veislė ypatingai atspari ligoms, Lietuvos klimato sąlygomis žiemoja puikiai.
Ši veislė tai kiekvieno rožyno pažiba, viena iš labiausiai kvepiančių visų laikų rožių. Pasodinta Vatikano soduose, norint pagerbti popiežių Joną Paulių II

Užauga iki 100-120 cm. aukščio.
Į 1 m² sodinti 4 vnt.

Schwarze Madonna

W. Kordes’ Söhne 1992 m.

Žiedai tamsiai raudoni, aksominiai, dideli, pilnaviduriai. Krūmas vešlus. Lapai blizgantys, tamsiai žali su rausvu atspalviu. Tai elegantiška rožė, patrauklus kontrastas tarp sodrių žiedų ir blizgančios lapijos.

Užauga iki 80-90 cm. aukščio.

Voyage

Rosen Tantau 2013 m.

Tai ypatingai sveika, didžiažiedė nostalgiška rožė. Žiedai iki 10-12 cm. Žiedai klasikiniai rožiniai, labai pilnaviduriai, kvapnūs. Pražysta gana vėlai, bet žydi ilgai,
iki vėlyvo rudens. Lapai vešlūs, blizgūs. Krūmas tiesus, labai stiprus, vešlus.

Uužauga iki 70-90 cm. aukščio.
Į 1 m² sodinti 4 -5 vnt.